20:00

Wegański pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej z marchewką i szparagami

Właściwie to od dziecka nie przepadałam za jakimikolwiek pasztetami. Wszystko zmieniło się w dniu, kiedy uświadomiłam sobie, że przecież niekoniecznie muszą być one przygotowywane z mięsa - wystarczy po prostu zastąpić je odpowiednimi roślinnymi składnikami! Od pierwszego kęsa szczerze pokochałam ową potrawę, która jest nie tylko smaczna, ale również sycąca i stosunkowo prosta w wykonaniu. Przygotowany własnoręcznie warzywny pasztet jest nieporównywalnie lepszy niż tkwiące na sklepowych półkach zmielone na papkę oddzielone mechanicznie mięso (czyli m.in. chrząstki, ścięgna, skórki, wymiona i inne odpady), szkodliwe tłuszcze, konserwanty, wzmacniacze smaku, aromaty i inne bezwartościowe "śmieci" - a to wszystko zapakowane w kolorowe aluminiowe opakowania, z umieszczonymi na etykiecie składami, których i tak nikt nie czyta...

Jednym z głównych składników, których użyłam w poniższym przepisie jest zielona soczewica. Przyznam, że dowiedziałam się o jej istnieniu dopiero rok temu. Od tej pory jem ją naprawdę często, przy czym wybieram tę niemodyfikowaną genetycznie (ekologiczną). Uważam, że warto włączyć ją do swojego jadłospisu, ponieważ jest niezwykle bogata w kwas foliowy, wapń, magnez, tryptofan (m.in. poprawiający nastrój oraz chroniący oczy) oraz mnóstwo innych witamin i minerałów, a także zawiera dużą ilość białka wynoszącą aż 26g na 100g. Oprócz soczewicy, w przepisie znajduje się wracająca ostatnio do łask kasza jaglana, ze względu na swoje prozdrowotne właściwości nazywana przez wielu królową wszystkich kasz. Pozostałe składniki, takie jak choćby zawierająca beta-karoten gotowana marchew oraz aromatyczne naturalne zioła sprawiają, że wybór pomiędzy kupnym, a przygotowanym w domu pasztetem powinien być teraz dla Was po prostu oczywisty.

Wegański pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej z marchewką i szparagami

Składniki na średniej wielkości podłużną blachę:
  • 1 szklanka suchej zielonej soczewicy
  • 1 szklanka suchej kaszy jaglanej
  • 2 duże marchewki
  • 2 zielone szparagi
  • 1 mała cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1/2 szklanki słonecznika
  • 6 łyżeczek siemienia lnianego
  • 3 liście laurowe
  • 4 kulki ziela angielskiego
  • 4 łyżeczki oleju kokosowego
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 3 łyżeczki ziół prowansalskich
  • 1 łyżeczka curry
  • 1/2 łyżeczki soli himalajskiej
Przygotowanie:
  1. Do jednego garnka wsyp opłukaną kaszę, do drugiego soczewicę, liście laurowe i ziele angielskie. Do każdego z nich wlej po dwie szklanki wody. Kaszę jaglaną gotuj do wchłonięcia przez nią wody, soczewicę do miękkości.
  2. Cebulę i marchewki obierz, jedną z marchewek pokrój na kawałki, drugą przetnij wzdłuż. Odłam zdrewniałe końcówki szparagów. Warzywa ugotuj na parze.
  3. W pojemniku blendera umieść cebulę, pokrojoną wcześniej na kawałki marchewkę, czosnek, słonecznik, 4 łyżeczki siemienia lnianego, przyprawy i dwie łyżeczki rozpuszczonego (np. na patelni) oleju kokosowego. Możesz także dodać inne przyprawy (np. pieprz, ostrą paprykę), w zależności od Twoich preferencji. Wszystko dokładnie zmiksuj.
  4. Soczewicę odsącz, z garnka wyjmij liście laurowe oraz ziele angielskie i przesyp pozostałą zawartość do dużej miski. Dodaj kaszę jaglaną i zmiksowane z przyprawami warzywa. Wymieszaj wszystkie składniki łyżką, a następnie partiami dokładnie miksuj je w pojemniku blendera aż do uzyskania gładkiej konsystencji.
  5. Podłużną formę do pieczenia wyłóż papierem, posmaruj olejem kokosowym i osyp kilkoma łyżeczkami słonecznika. Umieść w niej zmiksowaną masę, wzdłuż ułóż marchew oraz szparagi i dociśnij je tak, aby znalazły się wewnątrz. Ponieważ powstała konsystencja jest bardzo gęsta, wygładź wszystko tak, aby równomiernie wypełnić formę. Udekoruj całość słonecznikiem i 2 łyżeczkami siemienia lnianego.
  6. Piekarnik rozgrzej do 160°C, piecz około 50 minut. Przed podaniem poczekaj aż pasztet trochę ostygnie - dzięki temu nie będzie mokry i łatwiej będzie go pokroić.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz - każda opinia jest dla mnie ważna.